More

  Firmy musí zaměstnance s odvodovou úlevou přihlásit do Sociální pojišťovny

  Zaměstnavatelé mají povinnost zaměstnance, který byl do 28. února 2022 zaměstnancem s tvz. odvodovou úlevou, přihlásit do Sociální pojišťovny (SP), respektive odhlásit jej v případě, že jeho pracovní nebo státně zaměstnanecký poměr již skončil. Informoval o tom mluvčí SP Martin Kontúr.

  Upřesnil, že zaměstnavatelé si při placení pojistného mohli do konce února uplatnit tzv. „pojistku“. odvodovou úlevu. Mohli tak učinit za zaměstnance, kteří byli dříve evidováni na úřadu práce nejméně 12 měsíců nebo měli trvalý pobyt v některém z nejméně rozvinutých okresů. Tato výjimka však od 1. března 2022 skončila.

  Zdůraznil, že zaměstnavatel má nejpozději do 2. dubna 2022 povinnost v SP přihlásit na nemocenské pojištění, důchodové pojištění a pojištění v nezaměstnanosti zaměstnance, který byl zaměstnancem s tzv. odvodovou úlevou do 28. února 2022 a jeho pracovní poměr nebo státně zaměstnanecký poměr trvá i po 28. únoru 2022.

  Zaměstnavatel musí podle něj přihlásit na nemocenské pojištění, důchodové pojištění a pojištění v nezaměstnanosti zaměstnance, který byl do 28. února 2022 zaměstnancem s tvz. odvodovou úlevou a jeho pracovní poměr nebo státně zaměstnanecký poměr trval i po 28. únoru 2022 a skončí před 1. dubnem 2022, a zároveň odhlásit tohoto zaměstnance z těchto pojištění.

  Dodal, že zaměstnavatel uvedených zaměstnanců přihlašuje nebo odhlašuje na sociální pojištění prostřednictvím Registračního listu fyzické osoby. Připadne-li konec lhůty pro plnění uvedených povinností na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den.

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  spot_imgspot_img