More

  USA obnoví výjimky na cla pro vybrané čínské produkty

  Americká vláda ve středu (23. 3.) večer oznámila, že obnoví výjimky z cel pro 352 čínských výrobků. Tato cla USA zavedla v roce 2018, kdy tehdejší prezident Donald Trump zahájil obchodní válku s Pekingem. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

  Výjimky vypršely koncem roku 2020, ale administrativa prezidenta Joea Bidena v říjnu loňského roku začala prověřovat, které z 549 čínských produktů by měly být opět osvobozeny od cel.

  Úřad amerického obchodního zástupce (USTR) v prohlášení uvedl, že „rozhodnutí bylo přijato po důkladném zvážení připomínek veřejnosti a po konzultaci s dalšími americkými agenturami.“

  Výjimky platí do konce roku 2022, uvedl USTR v prohlášení.

  Administrativa prezidenta Joa Bidena byla pod tlakem firem, jakož i demokratických a republikánských zákonodárců, aby zmírnila celní zátěž, která podle kritiků zhoršuje problémy s dodávkami a zvyšuje ceny v době, kdy USA zápasí s vysokou inflací.

  Obchodní konflikt mezi USA a Čínou začal, když Trump uvalil cla na čínské produkty v hodnotě 370 miliard USD (336,82 miliardy eur) s odvoláním na „neférové“ obchodní praktiky Pekingu. Jeho administrativa však zavedla řadu výjimek na cla, přičemž platnost většiny z nich vypršela na konci roku 2020.

  Washington a Peking v lednu 2020 podepsaly takzvanou „první fázi“ obchodní dohody, v níž se Peking zavázal zvýšit nákupy amerických produktů a služeb v letech 2020 a 2021 nejméně o 200 miliard USD. Tento cíl však Čína iv důsledku blokád spojených s onemocněním COVID-19 nesplnila.

  Americká obchodní zástupkyně Katherine Taiová slíbila, že bude „důrazně spolupracovat“ s Pekingem v souvislosti s jeho závazkem, ale v lednu řekla, že USA „jsou ve velmi těžké fázi tohoto obchodního vztahu“ a „rozhovory nejsou lehké“.

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  spot_imgspot_img