More

  Německo uvažuje o tom, že prodlouží životnost uhelných elektráren

  Německo uvažuje o tom, že prodlouží životnost svých uhelných elektráren. Spolková vláda by tímto způsobem chtěla zajistit energetickou bezpečnost, protože ruský útok na Ukrajinu vyvolal obavy z nedostatku elektřiny. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury AFP.

  Vláda uvedla, že sníží používání plynu při výrobě elektřiny a zřejmě si jako zálohu ponechá uhelné elektrárny, které by mohly zůstat v provozu déle, než se dosud plánovalo. Odstavování uhelných elektráren může být až do odvolání přerušeno. V ideálním případě by však vláda chtěla splnit svůj cíl a postupně je do roku 2030 vyřadit.

  Válka na Ukrajině dramaticky změnila německé plány přechodu na zelenější elektřinu, které počítaly s dočasným zvýšením dovozu plynu, dokud se nevybuduje infrastruktura pro obnovitelné energie. Největší slabostí německé energetické politiky, která se nyní plně ukázala, je, že na ruský plyn připadá až na 55 % dovozu. Tato nadměrná závislost nyní komplikuje snahy Berlína o sankcionování Moskvy.

  S pokračováním agrese vůči Ukrajině však sílí tlak na úplné zastavení dodávek ruské ropy a plynu, jelikož Moskva z těchto příjmů financuje válku. Berlín to zatím odmítá, protože by to mělo výrazný negativní vliv na německou ekonomiku.

  Situaci ještě zkomplikovalo, že ruský prezident Vladimir Putin ve středu (23. 3.) ve snaze obejít některé západní sankce prohlásil, že Rusko bude požadovat platby za plyn v rublech, což Německo považuje za porušení kontraktů.

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  spot_imgspot_img