More

  Část ruského plynu lze nahradit spalováním odpadu

  Konfederace evropských zařízení na energetické využití odpadu (CEWEP) vidí v zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) jeden z pilířů pro zvýšení soběstačnosti a získání nezávislosti Evropy na dovozu fosilních paliv. Evropské ZEVO vyrobí energii, která odpovídá téměř deseti procentům energie z ruského zemního plynu pro EU, upozornil ve čtvrtek viceprezident CEWEP Ladislav Halász.

  „Teplo ze ZEVO, jako lokálního energetického zdroje, využívají na Slovensku zatím jen Košice. Košické zařízení dodává ve městě teplo pro cca 2400 domácností a cílem je objem dodávek během pár let navýšit čtyřnásobně,“ uvedl Halász. Bratislavská spalovna se podle něj na tento krok také připravuje.

  Slovensko podle Halásze za posledních 20 let vyhodilo 25 milionů tun komunálního odpadu vhodného pro energetické využití na skládky. „Kroky EK, včetně programu RePowerEU dávají naději, že takové plýtvání bude minulostí a že Slovensko výstavbou moderních ZEVO přispěje k dosažení své energetické soběstačnosti. Je velká škoda, že domácí nerecyklovatelný odpad jako levné palivo na výrobu elektřiny a tepla neumíme na Slovensku využít ve větším rozsahu,“ dodal Halász.

  Energie vyráběná zařízeními ZEVO pochází z komunálního a průmyslového odpadu, který není vhodný k recyklaci. Množství primární energie vyrobené v evropských ZEVO v roce 2019 bylo ekvivalentní 13,8 miliardy kubických metrů zemního plynu. Toto množství se blíží téměř k deseti procentům dovozu zemního plynu do EU z Ruska.

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  spot_imgspot_img