More

    Pokud stát nezasáhne, hrozí nekontrolovatelný růst cen potravin

    Bez rychlé a dostatečné podpory vlády pro potravinářský sektor hrozí Slovensku nekontrolovatelný růst cen potravin. Shodli se na tom delegáti valné hromady Unie potravinářů Slovenska (ÚPS) s vedením Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK) na čtvrteční 29. valné hromadě ÚPS.

    Ceny energií dosahují rekordů, vážným problémem začíná být i nedostatek surovin ke zpracování. Je nezbytné, aby stát využil všech možností, i těch, které v těchto dnech umožnila Evropská komise (EK). V opačném případě Slovensku hrozí ještě větší závislost na dovozu potravin v době války.

    „Aktuálně se potravinářský sektor a prakticky všechna jeho odvětví nacházejí v kritické situaci. Pokud stát nezasáhne a nepomůže potravinářům na Slovensku, hrozí nekontrolovatelný růst cen slovenských potravin. To bude mít za následek kolaps slovenské výroby potravin. V této mimořádné situaci je nezbytné, aby vláda našla pro potravinářský sektor mimořádné prostředky i finance,“ uvedl předseda ÚPS Daniel Molnár.

    Připomněl, že EK ve středu (23. 3.) oznámila, že umožní členským státům vážně zasaženým válkou na Ukrajině poskytovat mimořádné podpory do výše 400.000 eur na firmu. Podniky, na které doléhá silný růst cen energií, mohou žádat o státní podporu na uhrazení 30 % nákladů. Maximum EK stanovila na dva miliony eur.

    Slovenští potravináři považují za nezbytné přijmout okamžitá a konkrétní systémová opatření státu na podporu a zvýšení konkurenceschopnosti domácí výroby potravin. Pouze takovými kroky bude možné zvyšovat potravinovou soběstačnost Slovenska v době války na hranicích Slovenska.

    ÚPS proto žádá vládu SR a Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) SR urychleně implementovat aktuálně přijatá opatření EK ke strategické podpoře potravinářského průmyslu na Slovensku a mimořádně vyčlenit finanční prostředky na jejich okamžitou realizaci.

    Unie zároveň žádá prioritně zajistit dostatečné energetické a surovinové zdroje pro bezproblémový chod potravinářských provozů ze strany státu a zajistit finanční podporu nebo regulaci cen energií pro potravinářský průmysl.

    Požaduje také vyčlenit v rozpočtu MPRV dostatečné finanční prostředky na podpůrné režimy státní podpory pro potravinářský průmysl alespoň na úrovni okolních evropských zemí. ÚPS rovněž požaduje monitorování cenové hladiny energií, zemědělských vstupů a spotřebitelských cen potravin, jakož i výrazné zvýšení finanční podpory pro potravinářský průmysl ve strategickém plánu na roky 2023 až 2027.

    Členy ÚPS jsou Slovenský svaz pekařů, cukrářů a těstovinářů, Slovenský mlékárenský svaz, Slovenský konzervárenský svaz, Slovenský cukrovarnícky spolek, Slovenská společnost mlynáře, Slovenské sdružení výrobců piva a sladu, Unie drůbežářů Slovenska, Sdružení výrobců Slovenska Slovenska a Palma; s.

    Latest articles

    spot_imgspot_img

    Related articles

    spot_imgspot_img