More

  Vyrážka může potrápit kohokoliv z nás, zbavit se jí však může být snadné

  Existuje mnoho vyrážek, které nám mohou pěkně znepříjemnit život. Od alergického kontaktního ekzému či iritačního ekzému, přes atopický ekzém nebo opruzeniny. Některé z nich nepříjemně svědí, jiné bolí a pálí, mokvají nebo jsou nehezké na pohled. Jak se liší jedna alergická vyrážka od druhé a jak předejít opakovanému vzniku?

  Kontaktní ekzém

  Kontaktní ekzémy jsou dvojího druhu – iritační neboli dráždivý ekzém a alergický kontaktní ekzém. Oba jsou vyvolány, pokud se pokožka dostane do kontaktu s určitou látkou, která jí vadí. Rozdíl je však v tom, že iritační ekzém vzniká v důsledku dlouhodobého kontaktu s danou látkou, na kterou nemusíme být alergičtí, avšak naše kožní bariéra byla natolik narušena, že dráždidlu nedovedla nadále odolávat. Naopak alergický kontaktní ekzém vzniká v případě, kdy se setkáme s alergenem – tuto skutečnost nám mohou potvrdit pouze alergologické testy. V důsledku toho je vyvolána alergická reakce kůže, při níž vznikne vyrážka, která svědí a nemusí být příliš vzhledná.

  Atopický ekzém

  Atopický ekzém způsobuje ukrutné svědění kůže po celém těle, nejčastěji se však vyrážka vyskytuje na obličeji v oblasti očí, úst a na krku. Na těle se dále vyskytuje na končetinách, nejčastěji v kolenní a loketní jamce. S atopickým ekzémem se potýkají nejčastěji malé děti, u nichž většinou do 10 let věku vymizí. Existují však případy, kdy se s ním potýkají lidé i v dospělosti. V dětství je její vznik podnícen genetickou dědičností, v dospělosti je nejčastěji vyvolána stresem nebo dlouhodobým pobytem ve znečištěném prostředí.

  Opruzeniny

  Nakonec opruzeniny, které vznikají v důsledku pocení pokožky, která o sebe dře. Následně vznikají červené skvrny, které pálí a v pokročilém stádiu mokvají.

  Léčba a předcházení opětovnému ekzému

  Jak si ale pomoci? Dostatečná hydratace a posílení ochranné bariéry pokožky. Hydratační a bariérový krém Dermaguard je vhodný pro děti od 6 měsíců, neobsahuje aditiva dráždící pokožku, nemastí a příjemně se vstřebává.

  Latest articles

  spot_imgspot_img
  Předchozí článekOblečení na kolo, které by vám ve výbavě určitě nemělo chybět
  Další článekZázrak pro naše tělo, maca červená

  Related articles

  spot_imgspot_img