More

    eSIM: Vše, co potřebujete vědět o elektronických SIM kartách

    Digitální eSIM karta vám umožní volat, posílat SMS i využívat internet. Kteří operátoři eSIM podporují?

    Elektronická SIM karta nebo zkráceně eSIM má nahradit klasické SIM karty. Nabízejí ji všichni hlavní mobilní operátoři, někteří za poplatek, jeden z nich také zcela zdarma.

    Sorry, video přehrávač failed to load.(ErrorCode:101102)
    Od uvedení první verze SIM karet přitom uběhlo už třicet let. Tento malý kousek plastu s námi přežil v telefonech několik generací, ale jeho existence již není nutná. Dlouhá léta jsme je ztráceli, zapomínali PIN čísla a měnili je za nové.

    SIM karta byla srdcem mobilního telefonu, tehdy nám byl totiž ukraden jejich výkon, mobilní internet neexistoval a hry nikoho neohromily. Na SIM kartě jsme však měli uložena všechna telefonní čísla a omezený počet SMS zpráv.

    S příchodem chytrých telefonů a dostupného internetu se jejich využití omezilo a zmíněné funkce přebrala samotná zařízení s mnohem větší kapacitou. Existence SIM karet již není nutná několik let. Je to kus plastu, který zbytečně zabírá místo ve smartphonu.

    V článku o eSIM kartách se dozvíte:
    Proč jsou běžné SIM karty zastaralé?
    Co je eSIM karta a jak funguje?
    Kteří operátoři podporují eSIM na Slovensku?
    Kolik stojí eSIM?
    Které chytré telefony podporují eSIM?
    Velká jako platební karta
    SIM karta je kousek plastu, který obsahuje malý elektronický čip. Poprvé jsme ji použili v roce 1991, ale její kořeny sahají mnohem dále, do šedesátých let minulého století. SIM karta se od svého vzniku technologicky zásadně neměnila a aktuálně je nejstarším kusem technologie ve vašem smartphonu.

    V jejím malém čipu jsou uloženy všechny základní informace, na jejichž základě vás dokáže identifikovat mobilní operátor a zpřístupní vám vaše služby. Jsou na něm bezpečnostní čísla PIN a PUK a datové úložiště pro vaše kontakty a SMS zprávy.

    Kapacita čipu se lety zvyšovala, přičemž na začátku měla z dnešního pohledu jen miniaturních osm kilobajtů. To stačilo k uložení několika SMS zpráv a pár desítek kontaktů.

    Nejnovější verze má kapacitu výrazně větší, až 256 kilobajtů. Vzhledem k fungování moderních smartphonů je naprosto zbytečná, jelikož je pohodlnější a bezpečnější ukládat si své kontakty na cloud. Při ztrátě telefonu tak o své kontakty nepřijdete, navíc si u nich můžete uložit výrazně více informací.

    Léty se měnily i její rozměry. S tou úplně první jsme se moc nesetkávali, velikostí se podobala klasickou platební kartu. Teprve v roce 1996 přišla na trh její menší verze, označená jako mini-SIM. Ta byla i při mobilní revoluci na Slovensku.

    Zmenšila se ještě dvakrát, jednou v roce 2003 na micro-SIM a před devíti lety na nano-SIM, kterou máme i nyní v našich moderních chytrých telefonech. Stále je však tou starou technologií z roku 1991. Prvním chytrým telefonem, který podporoval současnou nejmenší verzi SIM karty, byl iPhone 5.

    Co je eSIM a jak funguje
    S přesným názvem embedded-SIM je tato technologie pro mobilní komunikaci řešením, jak se konečně můžeme zbavit zbytečného plastu a zároveň uvolníme trochu místa v již tak přeplněných zařízeních.

    Končí tak období, kdy jsme ze starého smartphonu vybírali kartu a vkládali ji do toho nového. Operátoři už nebudou muset posílat kurýry zbytečně balíčky, což výrazně zjednoduší a urychlí celý proces spuštění mobilní služby na vašem zařízení.

    Samotná SIM karta však existuje dál, jen nově je již součástí vašeho smartphonu. Nachází se integrovaná přímo v jeho nitru a namísto vyjímatelného kousku plastu je to jen miniaturní čip o rozměrech 6 x 5 milimetru (nejmenší nano-SIM karta je přitom velká 12,3 x 8,8 milimetru).

    Technologie eSIM nepatří žádnému operátorovi. Je přepisovatelná, takže vám umožní měnit operátory podle vašich potřeb bez zbytečných omezení. Jediné, co k tomu potřebujete, je připojení k internetu a QR kód od vašeho mobilního operátora.

    Navíc, díky malým rozměrům je eSIM karta vhodným řešením pro další zařízení, jako jsou například chytré hodinky, automobily a zejména pro internet věcí. Řešení e-SIM zjednodušuje konstrukci zařízení iz pohledu odolnosti proti prachu a vodě.

    Podporuje ji váš telefon a operátor?
    K tomu, abyste mohli svoji starou plastovou SIM kartu vyměnit za eSIM, potřebujete vlastnit ten správný chytrý telefon. Kompletní seznam podporovaných zařízení naleznete na webu svého mobilního operátora.

    Latest articles

    spot_imgspot_img

    Related articles

    spot_imgspot_img