More

  Švýcarská národní banka své úroky a ani měnovou politiku nezměnila

  Švýcarská národní banka (SNB) ve čtvrtek ponechala svou expanzivní měnovou politiku i úrokové sazby nezměněné. To kontrastuje s trendem v ostatních centrálních bankách, které začaly zvyšovat úrokové sazby, aby se vypořádaly s rostoucí inflací.

  SNB ponechala na svém březnovém zasedání klíčový úrok na úrovni -0,75%. Ekonomové takové rozhodnutí očekávali. Potvrdila také svůj závazek provádět měnové intervence s cílem zastavit růst bezpečného švýcarského franku.

  Členové banky uvedli, že zachovají ultra uvolněnou měnovou politiku s cílem zajistit cenovou stabilitu, čelit tlaku na posílení franku a poskytovat nepřetržitou podporu švýcarské ekonomice navzdory tomu, že inflace dosáhla v únoru 13leté maximum 2,2 %.

  Centrální banka poznamenala, že inflace bude pokračovat v růstu, zejména pro vyšší ceny energií a komodit v důsledku války na Ukrajině, což zvyšuje nejistotu v budoucnosti.

  SNB proto zvýšila prognózy inflace v roce 2022 na 2,1 % (z 1 % na prosincovém zasedání) a na 0,9 % v letech 2023 a 2024 z předchozích 0,6 %.

  Vyšší ceny a nejistota vedly banku k tomu, že revidovala prognózu hospodářského růstu v roce 2022 směrem dolů na 2,5 % z původních 3 %.

  Centrální banka zopakovala také, že frank je „vysoce hodnocen“, což tvrdí již od září 2017. Švýcarská měna nedávno dosáhla nejvyšší úrovně oproti euru za sedm let.

  SNB dále uvedla, že ruská invaze na Ukrajinu vedla k „silnému nárůstu nejistoty na celém světě“. Ta je tradičně považována za spouštěč přesunu financí do tzv. . bezpečných přístavů, za jaký je považován i švýcarský frank, čímž se jeho hodnota nakrátko dostala nad paritu vůči euru. SNB reagovala neobvyklou verbální intervencí a zároveň zintenzivnila nákupy cizích měn, aby utlumila tlak na frank.

  Latest articles

  spot_imgspot_img

  Related articles

  spot_imgspot_img