More

    EP žádá potravinovou pomoc pro Ukrajinu a více podpory pro evropský agrosektor

    Evropský parlament (EP) ve čtvrtek vyzval k okamžitému poskytnutí robustní potravinové pomoci pro Ukrajinu a přijetí opatření ke zvýšení nezávislosti zemědělské produkce v EU.

    Za usnesení o potřebě naléhavého akčního plánu na zajištění potravinové bezpečnosti v Unii i mimo ni v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu zahlasovalo 413 poslanců, 120 bylo proti a 49 se zdrželo hlasování.

    Zákonodárci v přijatém textu vyzvali k urychlenému poskytnutí pomoci Ukrajině ve formě dodávek potravin a ke změnám v nastavení unijní strategie v oblasti produkce potravin v EU.

    Parlament ve snaze zmírnit závažné důsledky ruské invaze na potravinovou bezpečnost obyvatel Ukrajiny vyzval ke spuštění rozsáhlého dlouhodobého programu humanitární potravinové pomoci pro Ukrajinu, a to na úrovni EU i mezinárodního společenství.

    Unie by podle přijatého usnesení měla zajistit vytvoření bezpečných potravinových koridorů na Ukrajinu a z Ukrajiny, které by sloužily jako náhrada uzavřených přístavů na břehu Černého moře. Usnesení také žádá, aby Unie poskytla ukrajinským zemědělcům nedostatková osiva, paliva a hnojiva.

    Pandemie onemocnění COVID-19 a ruská invaze na Ukrajinu podle europoslanců ukázaly, že Unie musí snížit svou závislost na vstupech dovážených od příliš malého počtu dodavatelů ze zemí mimo EU a je třeba se zaměřit na diverzifikaci dodávek ze třetích zemí.

    Evropská komise by podle zákonodárců měla z krátkodobého hlediska uvažovat nad možnostmi, jak pomoci zmírnit dopad výrazného zvýšení cen hnojiv na zemědělce. Z dlouhodobého hlediska je třeba posoudit přechod na alternativní organické zdroje živin a podporu inovací v zemědělství.

    Parlament v reakci na narušení dovozu agroproduktů požaduje přijetí opatření na zvýšení domácí produkce potravin. Zemědělská půda by se podle poslanců měla využívat jen k výrobě potravin a krmiv.

    Zákonodárci také ve snaze vyřešit nedostatek určitých plodin prosazují, aby bylo rolníkům umožněno využívat v roce 2022 k jejich pěstování i půdu ležící úhorem. Komise by rovněž měla poskytnout nejvíce zasaženým odvětvím podporu a mobilizovat krizovou rezervu v objemu 479 milionů eur.

    Volnější ruce v oblasti podpory agrosektoru by měly mít podle poslanců i členské státy EU, kterým by mělo být umožněno poskytovat subjektům na zemědělském trhu širokou, rychlou a flexibilní podporu ve formě státní podpory.

    Latest articles

    spot_imgspot_img

    Related articles

    spot_imgspot_img