Parfém : Příběh vraha
Těžko si představit složitější a rozporu plnější film. Odpor se střídá s lítostí doplněnou o hudbu stejně filmově výstřední, jako je film sám.


Měla jsem rozepsanou recenzi dějovou, ale to u tohoto snímku není vůbec nutné. Když člověk pomine odpor k scénám, jako je porod uprostřed rybího trhu či jak se chlapec v hlavní roli očichává, tak se mu před očima ukáže jedinečný film s tak složitým dějem, že se sotva zvládnete soustředit.

Jean-Baptiste Grenouille se narodil na tom nejodpornějším místě, jaké si dokážete představit. Smradlavý rybí trh a k tomu absolutně nechutný porod a následné odkopnutí dítěte je asi tak dobrý začátek, jako satanistický obřad v tom nejsvatějším kostele. Přesto se to ve filmu odehraje, tak by bylo neslušné o tom nenapsat.

Když pomineme krátkou dějovou linku jeho matky, můžeme se soustředit na něj samotného. Jean-Baptiste Grenouille se nedá popsat v jedné větě, aniž byste něco neopomenuli. Kromě toho, že je to pohublý mladík, je také prodáván na otrockou práci jako zvíře. Tady si u vás získá pocit lítosti.

V první třetině filmu se na něj - dá se říct - usměje jakási zvláštní strana štěstí, a on je odveden do města, které mu nabídne mnohem více věcí k očuchávání. Ano, tento mladík je divnější, než by si byl člověk schopen představit. Po nervovém záchvatu, když zjistí, že ho starý parfimér nenaučí uchovávat vůně lidí, se sebere a odejde kamsi do přírody. Tam je jeho žal ještě větší, protože si na místě, kde není cítit nic, než jen studený kámen uvědomí, že on svojí vlastní vůni nemá.

Jeho posledlost jistou krásnou dívkou a její vůní ho zavede vraždit do jiného města. Kde že se vzalo slovo "vraždit" ? No, přece vám neřeknu všechno?!

Důležité je, že film vypráví jakýsi zvrhlý příběh chlapce, který je na půl nenáviděn a jak divák v závěru zjistí, tak i na půl milován. Natolik milován, že dokáže omámit spoustu lidí a zvrátit rozsudek smrti.

Člověk jeho schopností by se v reálném světě samozřejmě choval jinak. Proto je zaskočení-hodné, že se Jean-Baptiste Grenouille - ten zvláštní zbitý kluk rozhodne, vrátit se na místo, kde se dostal na svět. A je zřejmé, že tam nečeká na přijetí. Jeho úloha v tomto životě končí. Nebo ne?

Nemůžu se nezmínit o naprosto.. šílené scéně, která se koná místo popravy. Vrah mladých dívek, psychopat, či jak ještě jinak ho nazvat.. stojí před davem lidí, který by ho nejradši ubil holými pěstmi a má ruce dokořán. Jako když lusknete prsty - se scéna změní v hromadnou ... onanii.

Možná je to trošku výstřední popis, ale když si uvědomíte, že Jean je celou dobu posedlý tak maximálně vůněmi a jeho sexuální život ho vůbec nezajímá.. tak je výstřední i tato scéna, když on stojí uprostřed toho všeho a jen se dívá.

Pokud nemáte chuť se koukat na odporný film s prvky natolik nevšedními a zajímavými, že byste ho rádi doporučili dál - nechte se zlákat alespoň na roli milovaného Alana Rickmana, kterému ve filmu ukápne nejedna slza.

V 18. století žil ve Francii muž, který patřil k nejnadanějším i k nejzlopověstnějším postavám své doby. Jmenoval se Jean-Baptiste Grenouille. A že jeho jméno upadlo dnes v zapomnění - má jediný důvod. Jeho jedinečná ctižádost se omezovala na oblast, která nezanechává v dějinách žádné stopy. Na prchavou říši... pachů.
Názory (7)
Napsal/a Kate Knightley
Ten film jsem viděla, je děsně zvláštní... je dobrej ;) a hudba neuvěřitelně dokonalá!
Napsal/a Cukýna
Tenhle film je opravdu zvláštní, je skoro odpudivý, ale přitom fascinující. Rozhodně v každém zanechá svůj dojem, ať už pozitivní nebo negativní.
Napsal/a Avalon
Jsme na podobně, já taky četl knihu vpodstatě "náhodou" a stejnou náhodou jsem pak narazil i na film. Bohužel pro mě v tomto pořadí. Ale jak říkám, nikomu to neberu, vlastně i chápu ono nadšení (navíc, pokud jsi k filmu přišla takříkajíc omylem), protože on už samotný nápad v jakékoliv podobě za pozornost stojí :) Nejvíc je mi líto, že oni z hlavního hrdiny udělali něco jako svini v rouchu beránčím, což opravdu tak vyznít nemělo.
Jsem rád, že mohu vyjádřit svůj názor a nejsem za to kamenován (a že v tomto směru jsou mé názory leckdy kontroverzní). A knihu skutečně doporučuji - je krásná, a pro ty, co nemají moc času, taky krátká (asi 200 stran, pokud si pamatuju). ;)
Napsal/a DA
Díky Ti! :D Dobrá práce!
Napsal/a magg
Všichni nemůžou číst tak jako ty! xD Já předlohu neznám.. osobně nevím, zda bych si jí přečetla. Film jsem kdysi viděla úplnou náhodou a kdybych viděla někde knihu, nejspíš bych jí přešla k jiné.. Málokteré dílo se dá vůbec brát za povedené, když je podle knižní předlohy. Většinou je to jen nevýslovná buzerace přesně nad tím, nad čím se tu rozčiluješ. :)
Napsal/a Avalon
Zajímavě, výstižně a trefně shrnuto :) Musím ale nesouhlasit. Jsem slušný a mírumilovný člověk, ale když někdo začně prznit tak krásnou novelu od Süskinda, to mi začne vřít krev. Tento film na mě působí nesmírně pozérsky a namísto výpovědní hodnoty, kterou předloha skutečně má, předkládá divákům jen ploché a laciné rádoby šokující scény, navíc ve vysoké frekvenci. Jakákoliv hloubka je redukována na minimum a právě ony její záblesky činí tento film toliko atraktivní pro diváky a speciálně diváky předlohy neznalé. Bůh ví, že mám adaptace velmi rád a modifikacím předloh se nebráním, ale když jsou scénaristi natolik tupí, že nepochopí, o co vlastně autorovi v jádru šlo, jde potom do kytek úplně všechno. Víc, než kdykoliv jindy, musím nyní apelovat - lidi, čtěte!... Doufám, že jsem si tím nikoho nepopudil, vyjádřil jsem pouze svůj názor. Nechci nikoho odrazovat, jen se na film mrkněte, ale taky říkám, že chete-li skutečný epos, začněte u základů ;)
Napsal/a Sharka
Napsané to máš čtivě, ovšem jako vždy. Film jsem neviděla, ale už hodněkrát jsem ho vidět chtěla. Nakonec jsem na něho úplně zapomněla.

Osobně filmy, které se zabývají člověkem, který byl něčím divný, shledávám zajimavými. Takový film ukazuje rozmanitost člověka. Ač se nejedná o odlišnost závidění hodnou, pořád to jedinečnost je.

Takže ti děkuju za připomenutí, v nejlbižší době se na něho podívám.
Napište komentář
Name:


E-mail:
(optional)

Antispam: crazy:


Comment:

| Forget Me