Krypteria : all beauty must die

Jedno z těch cd, na které se už měsíce těším. Skupina Krypteria uchvátila moje uši už songem Victoriam Speramus z jejich cd In Medias Res z roku 2005. Pak už jsem si sehnala i další dvě cd Bloodangel's Cry (2007) a My Fatal Kiss (2009). Je evidentní, že kapela vydává cd po dvou letech, což je podle mě optimální, aby si člověk užil songy a aby se oni mohli věnovat dostatečné propagaci.. ale o tom řeč nebude. Krypteria vydala před několika dny nové cd s názvem All Beauty Must Die.Na něm je k mání hned 12 songů (+ 3 bonusy) a já je hodlám zhodnotit jeden po druhém...

Musím se přiznat, že u Krypterie z 90% nemůžu hodnotit textové rozhranní, protože se jedná o kapku větší podíl náboženských podtextů. Takže se nedivte, že řeším především songy celkově a to ze strany posluchače, i když vím, že jsou pro mnohé z nás texty důležité..

1. Messiah 8/10
"you're no messiah " Začátek písničky mi připomíná už jeden song od Krypterie - konkrétně All Systems Go z alba Bloodangels Cry (2007). Na zahájení nového cd je to ale poměrně dobrý výběr.

2. As I Slowly Bleed 9/10
"How did it get this far and where did I go wrong?" Druhý song na cd je poněkud klidnější než první, ale mnohem víc poslouchatelný. Kvalitní zvuk je doprovázen kvalitním hlasem zpěvačky. Je nutno uznat, že jde slyšet obrovský pokrok.

3. Fly Away with Me 8/10
"Fly away with me and find me something to believe. You can feel it in the air somehow. " Ze začátku mi to připadá jako hodně průměrná písnička, ale refrén je.. napumpovaný hmatatelnou "nadějí". Nevím jak jinak to popsat. Jako velké plus beru vsuvku "See the world through the eyes of a child, and tell me what you feel. Say, don't you see what we need? "

4. You Killed Me 10/10
"You killed my love, my everything".. tato písnička byla snad jako první ke stažení z oficální stránky kapely. Těšila jsem se na pořádnou verzi a nezklamala. Pokud chcete něčím začít, pusťte si tuhle nebo píseň s číslem 10.

5. Live to Fight Another Day 9/10
"I'll live to fight another day for you".. poměrně chytlavá píseň a také hodně příjemná zvukem. Nic uječeného, nic z čeho by vás měla bolet hlava. Hlas zpěvačky je příjemný a je to taková.. "příjemná pohodovka", ze které ovšem cítíte něco tvrdšího.

6. Eyes of a Stranger 8/10
"Falling into the eyes of a stranger, running into a fistful of danger"Kouzelný začátek. U mě je poměrně známé, že mám hodně ráda songy, ve kterých se objevují "sbory". Dlouho jsem přemýšlela, kolik bych tomu songu dala bodů, ale nakonec jsem si uvědomila, že mi na tom trošku vadí ten "umělý zvuk" či ja to nazvat.

7. Thanks for Nothing 9/10
"Thanks For Nothing, Thanks to you, Thanks For Nothing.." Ze začátku se to zdá jako obrovské řvoucí cosi z čeho by vás rozhodně hlava bolet mohla. Jenže díky kvalitnímu zvuku se to opravdu jen zdá. Nevím jaký by song měl dopad, kdybyste si ho pouštěli stále dokola.. ta hlava by vás po chvilce asi bolela. Já to zkoušela, ale moje šílené metalové já je schopné usnout, takže jsem v této problematice vysoce neobjektivní. Ale rozhodně vám doporučuju si poslechnout minimálně kytarové divoké sólo ke konci propojené s nápěvky. Zajímavá kombinace. Dovedu si to představit jako vyzvánění. :)

8. Turn the World Around 8/10
" Turn the World Around. Come on, bring it down and break it, turn it inside out." Chválím - obrovsky chválím za něžný piánový začátek. Krásné, opravdu vzdušné a bez pocitů těžkopádnosti. Dle začátku by vás asi ani za mák nenapadlo, jak moc se song může rozjet, ale refrén je naprosto dokonalý a to vsím. V druhé minutě je zajímavý přechod na jakýsi.. rockový takt, který následuje refrén.

9. Higher 7/10
"Higher, right here, right now, we're higher " Je vidět, že se Krypteria vyřádila na pianových začátcích. Propojení s tvrdými tóny kytar působí kvalitně a zajímavě. To ale není to, co vás v této písničce uchvátí. Alespoň mě se líbí přechoď ze sloky do refrénu. Příjde mi to strhující tóninou. Ale jinak se mi písnička zdá dost průmernou.

10. Victoria 11/10
"Victoria, imperium, concordia in aeternum, Victoria et gaudium in saecula saeculorum" Nemám jedinou výtku. Zamilovala jsem se. Tohle je ta Krypteria, kterou tolik miluju. propojení anglických slok s latinskými refrény působí až tajemně a celý song mi příjde jako song upírů. Nevím proč, ale je to naprosto úžasný song!

11. (How Can Something So Good) Hurt So Bad 8/10
"How can something so good hurt so bad? " Bolavě smutný song. Dokážu si ho představit na konci nějakého filmu.. to ovšem písničce neubírá na kvalitě. Není to sice úplně můj styl, ale rozhodně to není největší propadák na cd.

12. The Eye Collector 10/10
"Hello Lovely, Here I am" Na mě to má až příliš dlouhé intro. Možná by se hodila na úplný začátek cd. Po dlouhých 42 vteřinách ale vyjde z reproduktorů hlas chlapský a poměrně dobřý chraplák. Ten je následován zajímavou vsuvkou "áááá", která mi připomíná soundtrack Queen of the Damned, což je jedině dobře. Změny v songu jsou úchvatné, především ta, co nastane v 2: 24. Ach tohle je pastva doplněná sborem. Ještě mít tak v ruce zmrzlinu a rozplynu se. Po třetí minutě písničky poprvé zazní hlas zpěvačky a následuje piánové sólo. Na svých 11 minut je písnička tvárná a poskládaná z částí, které vás uklidní, které vás dostanou úplně někam jinam.

13. Get The Hell Out Of My Way 10/10
"Better get the hell out of my way. Better say your prayer cause darknesse is coming" Působivý začátek.. hodně působivý! Asi budu používat poněkud otřepané fráze, ale to je song jako prase. K tomu se asi nedá nic víc psát.. možná tak řvát "You will die!"

14. Liberatio 8/10
Krypteriovské "Liberatio speramus, Liberatio optamus", s tím rozdílem, že je celá písnička latinská, takže abych rozumněla tomu, čemu nerozumím, musela jsem si udělat hrubý překlad a zjistila jsem, že je to přesně v tom druhu, v jakém písničku cítím. Takže cítění mám evidentně v pořádku. (Těch 8 bodů z deseti je ale asi nejspíš z mého nepochopení stylu.)

15. Come Hell or High Water x/10
Předehra delší jako minutu následovaná sborem, který sice mám ráda v tvrdých písničkách, ale né v takových. To je přesně typ songu, který vyloženě chápu jako "nechtěně bonusový". Je to song/nesong. Musím se proto vzdát úplného zhodnocení.. protože bych byla zlá.. :)

Rozdala jsem poměrně hodně osmiček, dost devítek, ale i pár desítek. v průměru je výsledek 123/140, což je myslím dostatečné slušné, i když je k zamyšlení hodnocení posledního (bonusového) songu. Pokud jsem některé z vás navdadila, jsem ráda. Pokud ne, tak nebuďte líní a poslechtěte si alespoň ty sogny, které jsou hodnoceny 10/10 a víc. :)
Názory (5)
Napsal/a magg
Rádo se stalo Gregu!:)
Napsal/a Greg
Neposlouchm takovou hudbu každý den, ale určitě si něco poslechnu. Díky za tip. :)
Napsal/a Momoko
Oki, až budu použitelnější, tak se ti tam ozvu. Teď jsem tak akorát zralá vlézt do rakve. :) Zatím moc děkuju za tipy!
Napsal/a magg
Kromě.. Epicy, Tarji Turunen a .. After Forever?Ehm.. :) Kdysi jsem taky koukala jen po symfonickém metalu, ale jestli chceš doporučit hudbu, která mě nadchla, mrkni se na:

Tristania : Rubicon (2010) Nenásilná dobrá hudba!
Amorphis: Skyforger (2010)
Krypteria: All Beauty Must Die (jo, mohlo by se ti to líbit. Chce to jen si zvyknout na hlas zpěvačky)

Sirenii ani moc zmiňovat nemůžu, mě od nich nadchla jen jedna písnička.. ale můžeš si udělat mix! xD Co takhle.. si pokecat po ícékvé? pokud bys chtěla, tuším, že je napsané v kontaktech.. :)
Napsal/a Momoko
Magg, vím, že máš na hudbu velice podobný vkus jako já, mohla bys mi doporučit nějaký symphonic metal, který by mě třeba podle tebe nezklamal? :)
Napište komentář
Name:


E-mail:
(optional)

Antispam: crazy:


Comment:

| Forget Me