Gothic style, vzpomínka a nadhled
17.11.2015 • Komentáře (4): napsat • Téma : Názory a články


Gothic. Jedna z mála subkultur, ke které se vnitřně hlásím už velmi, velmi dlouho. Už je to dávno, co jsem o tom psala, přiznala se k tomu nebo cokoliv jiného. Někdo to možná tuší, ale myslím si, že většina lidí kolem mě to neví, nebo to ví, ale bere to tak, že jsem z toho vyrostla.

Před cca deseti lety (no dobře, tak asi spíš osmi) byl gothic styl nejspíš na svém vrcholu. Každý teenager toužil po tom někam patřit a čím ujetější a provokativnější to bylo, tím to bylo lepší. Gothická subkultura byla velice lákavá. V očéch rodičů budila strach a dětičkám dávala pocit právě té drsnosti a odlišnosti, po které tolik toužily. Nepotřebovala jsem být drsná, ale byla jsem odlšná od svých vrstevníků.

Černá barva místo dívčích barviček, tvrdá hudba místo poslouchaného popíku, disca a taneční hudby obecně a láska. Láska k tajemnu, strachu a svým způsobem i ke smrti. Nemyslím tu klasickou - biologickou podstatu smrti, nikdo by neviděl rád někoho umírat před očima, narážím spíš na věci, které si se smrtí spojujeme.

Asi nemusím psát o tom, jak divná jsem pro spolužáky musela být, ale vzhledem k velkému rozkvětu stylu se každý nový hlásící se ke gothice stal automaticky jasným pozérem. Gothikem se totiž člověk nestával, rodí se jím. Takže zatímco jsem získávala přátelé jen velmi těžko, protože jsem neobdivovala Britney Spears a nekoukala na Hollywoodské trapné seriály pro mládež, velmi těžké bylo i začlenit se vůbec do gohické subkultury.

Před těmi osmi lety byl každý druhý blog o gothice. Aspoň já jsem to tak vnímala. Temné vzhledy, tvrdá muzika a spousta článků o dark-artu doplněných o obrázky z tématikou temných andělů, duchů a podobně. Dneska už se velmi těžko hledá nějaký blog nebo stránka, která by se věnovala tomuto stylu a dávala tak lidi dohromady. Je jiný doba a na gothiku se už asi zapomnělo. Příjde mi to škoda, protože si myslím, že je to jedna ze subkultur, která by si zasloužila být k vidění.. aspoň v nějakých prašných koutech, třeba i málo osvětlených.

Musím uznat, že gothic styl je podle mě velmi hezký styl pro oko, kdo má rád trošku toho "starého" a "tajmeného". Nepíšu teď o muzice a lásce k tajmenu a "dark-artu", ale o tom dalším, co souvisí snad s každým stylem. Ano, oblečení. Staré korzetové šaty v barvách od černé, rudé, fialové nejčastěji, po ty světlé, vkusně doplněné rukavičkama. Boty na podpadcích, ale ne ty klasické, ale od těžkých bot po krásně zdobené a šíleně drahé kozačky na patnácticentimetrových podpatcích.Jestli si myslíte, "jo bože, to si pamatuju, škoda že už to dneska není vidět", tak se mýlíte. Pánové i slečny oděni v gothickém oblečení a patřičně upraveni tak, aby reprezentovali styl se pravidelně ukazují třeba na rockových a metalových festivalech. A nejsou to nenávistné a zhnusené pohledy, co je doprovází. Právě naopak, lidi jsou z toho nadšení, aniž by možná tušili, že se jedná o gothic styl.

Musím se přiznat, že nemám takové oblečení.. moje postava mi nedovoluje si obléct něco takového a hlásat "viva gothic". Ale třeba to ještě stihnu na nějakém dalším ročníku festivalu Masters of Rock, kdo ví. Asi bych byla zvědavá, jestli by někdo poznal, proč mám vůbec takové oblečení, nebo ne. Vím, že slečny v těch šatech si většinou hrozné lidi fotí - od profesionálních fotografů po návštěvníky festivalu a debatují o nich, jak úžasně vypadají.

Faktem je, že dnešní teenageři asi nemají o gothic stylu ani páru. Zatímco gothic styl se "veřejnostně rozpadl", myslím, že vznik stylu EMO navázalo na gothic styl hlavně díky "pozérům" nebo tak označených lidí od gothické subkultury. EMO styl se totiž hlásal věcmi, které vyjadřovaly gothic styl, až na nějaké to sebepoškozování a "věčně smutný pohled". Brzy se stal terčem vtipů a vyprávění o rozmazlených dětech a gothika vymizela. Dnes už nečtu ani o jednom, i když jsem si jistá, že lidi mající tenhle styl rádi stále existují, jen přesedlali jinam.

Asi jako já. Veřejně se hlásím především k metalu. Subkultura metalu je té gothické dost podobná a většina lidí neřeší jestli si vezmete tohle nebo tohle na sebe a jestli jste nebo nejste namalovaní a podobně. Metalová hudba nebývá jen popovým splaškem (neříkám, že to platí vždy), ale najdou se kapely, které hrají takovou muziku, která se blíží i k nedávnému gothic rocku či symfonickému metalu, který nezačal propagovat nikdo jiný,než samotní Nightwish.

I kapely kdysi neodolaly a měly klipy laděné do gothic stylu. Nightwish třeba Nemo, později by se dal díky prvku anděla počítat i klip Amaranth. Největším propagátorem Gothic rocku ale byli jednu dobu Evanescence. Profláklá kapela v čele s Amy Lee a jejím klipem Lithium, My Immortal či novým What you Want. AFI se svým Love like Winter má předpisový gothický klip. Kapel, které visely na zdech zarytých gothiků je spousta. Lacuna Coil, Lacrimosa, 69 eyes, Evanescence i Nightwish a mnoho dalších.Nejen kapely křičely ze zdí, ale i umělci malující příběhy zapadající do tohodle světa. Nejznámější je asi Victoria Francés. Španělská malířka, která do dnes slaví úspěch s novými a novými obrazy, ať už se drží linie Gothic či fantasy. Další byl Luis Royo. Malíř, stvárňující především různé ženy, které však ve výsledku vypadali jako "fantasy upírky či bojovnice" a podobně. Fantasy a gothiku taky míchá umělkyně Anna Stokes. A nakonec se na tričkách a plakátech začínají objevovat kostlivci od Spiral Direct.Jediné co zůstává je dark-art. Obrázky temnějšího druhu, které stále fascinují poměrně velkou skupinu lidí, se stále objevují nové a nové. Aspoň něco tu zůstává a připomíná nám, že tu někdy něco jako gothic styl bylo a že jsou stále lidé, které to tím směrem táhne.Vidíte mě v tom? Ne? Nevadí. Gothic semnou zůstává a myslím, že to nikdy ani jinak nebude. Nezáleží na názorech lidí kříčící, že gothic a metal jsou styly plné satanismu a podobných keců. Už to není o tom někam patřit, je to o tom mít něco rád. A já mám gothic styl ráda a mám ráda i metal. Chcete-li mě teda někam začlenit, preferuju gothická metalistka. Ani jednoho stylu se totiž nehodlám vzdát.Text: blackmag.cz (Magg Perlaque de Rua)
Obrázky: Google.Com, Deviantart.Com - autoři jsou jmenovaní nebo jsou uvedeni na dílechMarylouise | 05.07.16
Please keep thoriwng these posts up they help tons.
Veruca | 04.07.16
Stay with this guys, you're hepnilg a lot of people.
Elly | 04.07.16
Too many coetlimmnps too little space, thanks!
Taimi | 04.07.16
It's like you're on a miosisn to save me time and money!
Komentovat.
Name / Nick:


Web: (ve tvaru http://www.yourdomain.com)


Comment: