Masters of Rock 2015
03.08.2015 • Komentáře (7): napsat • Téma : Názory a články
Sice s tímhle článkem přicházím o něco později, než je u mě v této roční době běžné, ale tím jak stárnu, mám jiné priority, než si hned po festivalu sednou a kompletně sepsat dojmy doplněné autorskými fotografiemi. Tak to doháním teď – při jízdě vlakem, cestou na návštěvu k mým dvoum skvělým přátelům. Masters of Rock je festival, na kterém jsem nechyběla od roku 2007 ani jednou. Je to akce, kterou si neodpustím, pokud je alespoň malá šance, že se tam zvládnu dopravit. Mnoho lidí si možná klade otázku, proč – když jsem takový fanoušek tvrdé muziky – nenavštěvuji mnohem větší světové festivaly. Je to prosté, Masters of Rock jsou čtyři dny nabité sedumdesáti kapelama, příjemným areálem a příjemnou cenou vstupenky. K čertu s tím, mám tenhle fest ráda a je mi jedno, jestli je pro někoho malý.Je čtvrtek 9. července něco málo před jednou hodinou odpolední a já už přešlapuju na místě pod pódiem cca v druéh řadě. Čeká mě skoro dvanáctihodinové stání na místě s předtuchou bolavých nohou a zad, ale bude to stát za to. Ostatně jako každoročně se těším na známé i neznámé kapely hezky zblízka. Jako první vystupují Fleret. Předemnou po levé straně stojí pán držící plyšáka a skoro se slzami v očích čeká na své milované hudebníky, zatímco já si utírám svojí tašku právě politou pivem papírovým kapesníkem, který mi věnovala slečna, která celý incident viděla. Se smíchem klučinovi, co právě vyprázdnil svoje pivo na moji tašku vysvětluju, že se nic nestalo a že je teď taška aspoň trošku festivalovější.

Při zvucích Free Fall fanoušek s plyšákem mizí a na scénu přichází češi v čele se zpěvačkou, která pánskou část davu vybudí ke klasickému Masters of rockému „Ukaž kozy“. Hezké pánové, nezklamali jste. Každopádně mě kapela Free Fall zase tak moc nenadchla. A to dokonce ani tak maličko, abych vytáhla svůj připravený fotící stroj. Zpěvačku ať si vyfotí jiní.. ovšem další kapelou byla Xandria. Hurá! Super show v čele s novou zpěvačkou. Klobouk dolů co ta holka dokáže s bránicí. Nechybí ji ani smysl pro dramatičnost, protože její výrazy u zpěvu budili dojem, že sem tam vidí věci, o kterých my v davu nemáme ani ponětí. Skvělé!

Mercenary. Kapela, při které jsem se jen s lehkou úzkostí podívala za sebe a vzpomněla si na Korpiklaani. Ne, fanoušci nebyli tak šíleně adrenalističtí jak při vystoupení finských králů, ale rozhodně hezky běhali do kolečka. Vtipné. Skupina Kamelot mnou byla poprvé shlédnutá s druhé řady pod pódiem. A musím uznat, že nový zpěvák jim sluší. Jeho „OMG, this is so fucking awesome“ bylo tak upřímné, že jsme ho žrali snad všichni a užívali si jeho překvapení nad tím, jací dokážeme být úchvatní fanoušci.

Přešlapování na místě začíná bolet v předpokládaných místech. Když na scénu přicházejí staříci U.D.O, v očích se mi zračí šok. Proboha, zavolejte někdo záchranku, ten stařích chce zpívat?! A to jako celou hodinu a půl?! K čertu s tím, že přišel oblečený v šedém maskáčovém kompletu, který vyšel z módy už za jeho mládí, ale řvát hodinu a půl do mikrofonu tak, jak to umí jen on... škoda jen že němec nepochopil, že fanoušci pod pódiem řvali „Už dost“ a ne „UDO“. Ale tak budiž, líbilo se mu tam. Jistě jsou to legendy, ale ať se snažím jakkoliv, vybavím si jen ten skřek. Evidentně nic pro mě.

První hvězdy Masters of Rock 2015 právě začínají hrát. Within Temptation v čele s nezastavitelnou Sharon den Adel. Let us burn! Bože ta ženská po pódii běhala, skákala, vřískala a mávala takovou rychlostí, že i moje zrcadlovka řvala „proboha zastav se nachvilku, chci ostrou fotku“. Naprosto úžasná show plná energie a lásky k fanouškům. Úsměv sem, úsměv tam.. konec. Cože? To už byla hodina a půl? Ach jo... tak jo, jde se spát.

Další dva dny sleduju show z větší dálky a nechávám fanouškům vepředu volné místo. Za zmínku stojí jistě vystoupení Hammerfall a Black Label Society. Bože ten zpěvák zestárl! Ale dobrý, sem tam hodí vlasama, zahraje na kytaru, dobrý. Fotky jsou i z poměrně hodně velké dálky koukatelné, hudební zážitek mám taky, jdu se najíst..

Sobota, den plný překvapení. Dymytry, Avatar.. výborní! Opět si kapely vychutnávám spíše ze vzdálenějšího místa, ale vidím na pódium a stíhám sledovat i lidi, kteří se vrhají ze stožáru dolů přivázaní lanem.. ano, bungee jumping. Jako obvykle sem tam musí někoho strčit, ale všichni se ve výsledku houpají i řvou stejně. Najednou je tma a pódium se mění v provizorní kostel. Cože? Kdo to je? Powerwolf? Vlci? Tak jo, jsem zvědavá, lidi se začínají bavit o téhle kapele a já začínám pokukovat dopředu a lovit foťák. První tóny představují robusního rumunského zpěváka a já právě pociťuju v krvi dávku metaloidní drogy. Ach, Powerwolf, ty já chci!
Stand up for the Night and call the Fight
Blend your Mind come right before the Light
Here we come the Army of the Night
Mater Maria

(Powerwolf, Army of the Night)A nadšení se každou písničkou zvětšuje. Už při třetím songu nadšeně „hejuju“ a plácám rukama o sebe jak utržená ze řetězu. K čertu s tím, že zpívají i latinsky a moje latinská slovní zásoba je až na pár maličkostí mizerná. Hlavně, že to tak zní, v tom davu se to ztratí. Při zpěvákově otázce, jestli už jsme posedlí se s jasným měsícem v zádech měním na vlka. Haúúúú. Powerwolf!


V neděli se budím s logem Nightwish před obličejem. Poslední den festivalu? Ale nééé, už? V areálu zavítám jedinou za celý festival na druhou stage – alfadeus, abych si poslechla českou kapelu Wishmasters, kterou má na svědomí můj kamarád Pepa Hübner. Při příchodu se nacpu hned do první řady doprostřed, vytahuju foťák a už jen čekám, až členové nachystají stage a dají se do díla. Prvních pár tónů mě utvrdí, že má tahle kapela sakra velkou budoucnost. Po pár minutách mě v tom ještě více utvrzují lidé, kteří totálně zacpou přístupové cesty z této stage do zbytku areálu. Je tu plno!

Kapela na festivalu představuje cd Beatrice a má takový tón, že je jich na vedlejší malou stage škoda, proč sakra nejsou na hlavní stage?! Nějací Free Fall proboha.. Celý koncert vypadal opravdu velice profesionálně až na dva momenty, kterých jsem si nevšimla jen já. Brýle ala „jsem moucha a nikdo mi to nevymluví“ házející prasátka do davu z hlavy basáka byly stejně trapné jako jeho o dvě čísla malá košile. Celkem škoda, protože tenhle kluk umí nejen hrát, ale také výborně zpívat.

V davu lze sem tam zaslechnout zmínku o Nightwish. Ano, kapela nejen že začínala jako Nightwish revival, ale chování zpěvačky v tomto případě maličko nelichotivě připomíná zpěvačku Tarju Turunen a její známé odcházení z pódia.. proč proboha? Hudebně kapele ale nelze nic vytknout, velmi příjemné a profesionální.

Vracím se na hlavní stage v momentě, kdy hraje Sonata Arctica. Proboha Tony, co to máš na hlavě?! Vypadáš jak buzerant.. nevím proč, ale vystoupení Sonaty pro mě bylo spíš zklamáním, nic moc teda kluci... Gamma Ray potvrzují, že procpat se přes jejich fanoušky dopředu už není možné. Nu což, docela smůla, ale na po nich hrající Nightwish už se dopředu nedostanu. Nevadí. Nacházím záměrně místo někde v první třetině, kde je nejlepší zvuk. Krátké intro a exploze techniky. Wow, Nightwish!

Floor Jansen na scéně víří svoje vlasy do dokonalého kruhu, Tuomas se opírá o piáno a Marco ve skotské sukni větrá intimní partie už při prvních tónech Shudder before the beautiful. I takhle dokáží vypadat Nightwish na pódiu. Fanoušci šílí a zpívají z Floor i bez ní a moje ruka vystřeluje do výšin a podporuje kapleu na pódiu. Hodina a půl dlouhá poslední show plná světel, elektrických kytar a vlasů tuhle a támhle zároveň. Velmi osvěžující bylo slyšet starší písničky v interpretaci Floor Jansen, která jim dala nový – tvrdší rozměr. Někdo by pochopitelně mohl namítnout, že už to není ten známý, melodický symphonic metal. Není, ale je to tvrdší a nabitější a Nightwishům to sluší. Překvapením bylo zařazení Sleeping Sun do setlistu. Všechny ruce v mém okolí okamžitě při prvních tónech vystřelují do nebe a mávají ze strany na stranu.Celou show kapela končí songy The greatest show on earth a ghost love score s úžasně gradujícícm hlasem Floor, která by se radši vykřičela, než aby přestala v tomto momentě zpívat. Naběhlé tempny na krku hlásí, že do toho zpěvačka dává všechno a že si život na pódiu maximálně užívá. Fanoušci jsou na pokraji Deliria, když zaznívají první tóny poslední písničky na letošním Masters of Rock. Na Last Ride of the Day se naposled rozletí vlasy všech okolo a je konec.

Teď už jen zbývá bolavé tělo a vyčerpanou hudební duši s mega dávkou adrenalinu dopravit zpět k autu, pokusit se nastartovat a jet domů pokud možno dřív, než to stihne ten dvaceti tisícový zbytek metalového festivalového světa.


Top 10 MOR 2015 (live):
1. Nightwish
2. Powerwolf
3. Within Temptation
4. Gotthard
5. Avatar
6. Kamelot
7. Xandria
8. Mercenary
9. Wishmasters
10. Gamma ray


A třeba mě sežerte. Nehodnotím kvalitu interpretů studiových verzí, ale jejich live vystoupení. Hawk.

Fotogalerie:


Masters of Rock 4ever.Regina | 04.07.16
All of these articles have saved me a lot of heeahcdas.
Reegan | 04.07.16
Gee whiz, and I thohugt this would be hard to find out.
Keydren | 04.07.16
That's the peecrft insight in a thread like this.
Kassie | 04.07.16
Your hoesnty is like a beacon
Aggy | 04.07.16
I love your Batman shirt, I'm really into the surpehero trend right now. I just bought a Superman tee from the boy's section from a thrift store, I can't wait to wear it. I wanna see the Dark Knight, too but I think I'll wait a little while.
asmar1wr76d | 05.04.16
<a href=http://buymetformin.faith/>metformin hcl 1000 mg</a>
marteen | 03.08.15
Speechless! Paradne kvalitne fotky, barvite popisana atmosfera a mnoho novych faktov! Ano ano uz bezim si zapnut Powerwolf, nemusis na mna kricat :D Proste kvalitny clanok tak ako vzdy! Level zavisti, ze som sa nemohol zucastnit je tak vysoko, ze sa bojim ze vybuchnem od zlosti :D Top 10 trochu prekvapilo, ale aspon prinutilo ma kuknut si novu hudbu, co sa vzdy hodi :)
Komentovat.
Name / Nick:


Web: (ve tvaru http://www.yourdomain.com)


Comment: